پرویزن

یادداشت های اسماعیل رمضانی

انتخاب با شماست!

شهریور۲۰

۱- مارک زوکربرگ، مالک فیس بوک تقریبا یک لباس بیشتر ندارد. او یک تی شرت ساده خاکستری می پوشد روی یک شلوار جین آبی. در غالب اوقات لباس او همین است. حتما هم برای یکی از ثروتمندترین مردان دنیا دلیل این کار، بی پولی نیست. وقتی خبرنگاری از او دلیل این کارش را پرسید، پاسخش همه را شگفت زده کرد. او گفت که انتخاب کردن کار سختی است و زمان مفید زندگی اش را تلف می کند و او نمی خواهد وقتش را حتی به اندازه فکر کردن برای انتخاب لباس از دست بدهد. بنابراین یک انتخاب برای خودش تعیین کرده و آن همین تی شرت و شلوار ساده است. بدین ترتیب هر روز که از خواب بلند می شود حداقل یک گام از بقیه جلوتر است.
۲- شهردار نیویورک دوست صمیمی باراک اوباما بود. اواخر دولت اوباما از او پرسیدند که باراک بعد از دوران ریاست جمهوری چه کار می خواهد بکند. او گفت که با هم می خواهند یک مغازه لباس فروشی تاسیس کنند. خبرنگار متعجبانه اصل ماجرا را جویا شد و جناب شهردار نیویورک گفت که آنها می خواهند یک مغازه لباس فروشی راه بیاندازند که فقط توی آن یک مدل تی شرت با یک مارک خاص، رنگ سفید و سایز متوسط بفروشند. حالا برای چه؟ دلیلش این بود که انتخاب دیگری برای خرید و فروش وجود نداشته باشد! جناب باراک اوباما در طول دوران ریاست جمهوری اش گاهی آنقدر درگیر انتخاب های دشوار میان گزینه های متعدد روی میز برای مسایل مختلف شده بود که می خواست برای یک بار هم که شده کاری کند که در آن اصلا انتخابی وجود نداشته باشد!
۳- «انتخاب» فرایندی ساده نیست؛ شاید برای ما محسوس نباشد اما هم سخت است و هم زمان بر. و بزرگترین تاثیر رسانه ها در زمانه حاضر از نظر من چیزی جز وسیع کردن دایره انتخاب ها در زندگی روزمره انسان امروز نیست. تبلیغات دایره انتخاب های ما را گشاد کرده است، دیگر حیران می مانیم چه چیزی را باید بخریم و مصرف کنیم و چه چیزی را نه. از زمانی که کنترل تلویزیون اختراع شد و ما امکان انتخاب کانال های گوناگون را یافتیم، زمان به شکل محسوسی از کف ما رفت. از وقتی که شبکه های اجتماعی و کانال های خبری گوناگون ما را احاطه کردند، حتی دیگر مجبور شدیم «حقیقت» را هم انتخاب کنیم. دنیای ما اگر پیچیده تر شده، فقط ناشی از آن است که رسانه ها انتخاب های بیشتری را پیش روی ما گذاشته اند و متاسفانه بازگشت به جهان ساده دیروز دیگر جز محالات است. انتخاب کمتر یعنی آرامش بیشتر، زندگی ساده تر؛ و گزینه های بیشتر یعنی… بله، اینجا هم باز انتخاب با شماست!

پی نوشت: این یادداشت در ستون هفتگی سواد رسانه ای، روزنامه همشهری در روزهای چهارشنبه منتشر شده است.

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود

وب سایت آزمایشی

متن دیدگاه شما :